1427790406497

Kalın barsak kanserleri 50 yaş üzerinde daha sık karşılaşılır. Dışkıda kan görülmesi, dışkıda sümük benzeri akıntı, kabızlık, dışkılamadan sonra rahatlamama hissi, karın ağrısı, karında şişkinlik, gaz ve dışkı çıkaramama şikayet ve belirtilerini gösterebilir. Bu belirti ve bulgular hastalığın ileri dönemlerinde (genellikle kanserin oluşmasından 3-4 sene sonra) görülmeye başlar. İyi huylu barsak hastalıklarında da görülebilen bu şikayetler sıklıkla sindirim sisteminin sık görülen rahatsızlıklarına atfedilerek hasta tarafından ihmal edilir.
Barsak kanserleri genellikle oluşmadan önce belli aşamaları geçirir. polip olarak adlandırdığımız barsak içi lezyonların bazıları zaman içinde kansere dönüşüm gösterir. Polipleri kolonoskopi denilen yöntemle tespit etmek ve ortadan kaldırmak günümüzde mümkün olduğundan, polipten kaynaklanan kanserlerin gelişmesini önleme şansımız vardır. Bu amaçla 50 yaş sonrası herkese dışkıda gizli kan testi eğer mümkünse kolonoskopi yaptırmasını önermekteyiz. Kolitis ülseroza, ailesel polipozis sendromu gibi daha erken yaşta kanser oluşum riski bulunanlarda Bu tetkikler çok daha önce yaptırılmalıdır.

KALIN BARSAK KANSERLERİNİN KOLONOSKOPİ İLE OLUŞMASININ ÖNLENMESİ VEYA ERKEN TANI İLE BAŞARI İLE TEDAVİ EDİLMESİ MÜMKÜNDÜR.
BAĞIRSAK KANSERİ OLMAKTAN ÇOK TEŞHİSTE GEÇ KALMAKTAN KORKALIM

Düşünceleriniz:

*

Your email address will not be published.

Acil İrtibat        +9 (0505) 641 98 67